Altana do hotelowego ogrodu- na jaką się zdecydować?

Urządzając ogród oprócz zieleni bardzo często planujemy także elementy małej architektury, które nie tylko będą ozdobą tej przestrzeni, ale które dodatkowo będą miały swoją funkcję praktyczną. Z takim przeznaczeniem kupuje się właśnie altanki ogrodowe, które nie tylko prezentują się wyjątkowo estetycznie, ale też dają nam dodatkową przestrzeń do wspólnych posiłków lub też przestrzeń do wypoczywania.

Oczywiście, altany ogrodowe sprzedawane są w bardzo różnych wariantach, najczęściej są to jednak konstrukcje wykonane z drewna. Zbudowane na planie kwadratu, prostokąta, a nawet wieloboku mogą zajmować mniej lub więcej miejsca- całkowitą wielkość altany warto więc dobrać proporcjonalnie do ilości posiadanej przestrzeni, a także do innych elementów wyposażenia naszego ogrodu.

 

Gdzie umieścić taką altanę?

 

Drewniana konstrukcja musi zostać solidnie zakotwiczona do podłoża. Niektóre altany są już sprzedawane wraz z drewnianą podłogą- w takim przypadku faktycznie nie ma konieczności wykonywania posadzki w jej wnętrzu. Jeśli jednak altana nie posiada własnej podłogi- konieczne jest jej wykonanie. Umożliwi to zabezpieczenie drewna przed bezpośrednim kontaktem z wilgotnym podłożem, umożliwi zakotwiczenie konstrukcji, a nam zapewni wygodę użytkowania altanki, gdyż w jej wnętrzu nie będzie się gromadzić błoto. Posadzkę można wykonać z kostki brukowej, płyt chodnikowych lub innych płyt, które będą trwałe i mrozoodporne. Powierzchnię pod altanę można też wybetonować.

 

Kolejnym ważnym zabiegiem jest zabezpieczenie drewna. Altanę można kupić już zaimpregnowaną, jeśli jednak zakupimy ją z drewna w stanie surowym- sami będziemy musieli ją zabezpieczyć specjalnymi farbami. Wówczas możemy wybrać kolor bejcy z palety i dostosować charakter altany do naszych upodobań. Impregnację najlepiej powtarzać do kilka lat. Dzięki temu drewno nie będzie wchłaniać wody, nie będzie się rozchodzić, ani nadmiernie wysuszać. To ważny element troski o piękno tej konstrukcji przez lata użytkowania.