W jaki sposób zatroszczyć się o swoją łódkę?

Dla wielu osób posiadanie własnej łodzi stanowi tak naprawdę spełnienie marzeń. Długo zastanawiają się, jaki model wybrać i jaki okaże się w ich przypadku najbardziej użyteczny. Zakup takiej łodzie stanowi też spory wydatek, trzeba też później gdzieś ją trzymać i w odpowiedni sposób się o nią troszczyć. Kiedy więc zostanie już spełnione marzenie o posiadaniu łódki- czas dowiedzieć się czegoś więcej o tym, jak ją pielęgnować, aby jak najdłużej zachowała swój estetyczny wygląd. Oczywiście, nie chodzi tutaj o przesadną troskę, gdyż taka łódka przede wszystkim powinna spełniać swoją funkcję praktyczną. Jest jednak kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby służyła nam przez wiele długich lat.

Jak dbać o własną łódź w praktyce, czyli trochę o środkach czyszczących

Możemy się zatroszczyć zarówno o wnętrze łodzi, jak i jej warstwę zewnętrzną. Bardzo często łodzie z zewnątrz są pokrywane specjalną powłoką na bazie lakieru. Dlatego też warto o tę powłokę dbać wykorzystując do tego celu dedykowane środki chemiczne, a konkretniej specjalne kosmetyki. Przypomina to trochę kupowanie i aplikowanie kosmetyków samochodowych na karoserię naszego pojazdu. Ciekawym produktem jest specjalna pasta do czyszczenia lakierów bezsilikonowych żelkotowych, które są odporne na ścieranie się. Pozwala ona wyczyścić powierzchnię lakieru i wykonać kompleksową jego renowację. Dobrze kompensuje ona także przejścia natryskowe ujednolicając warstwę lakieru na całej jego długości. Z kolei dostępne płyny czyszczące pozwalają usunąć plamy z tapicerek czy opart wewnątrz łodzi. Podczas pielęgnacji łodzi można też zastosować szampony myjące z woskiem, specjalne preparaty do czyszczenia tapicerek skórzanych, a także środki do usuwania nalotów z wapnia.

Pielęgnacja i konserwacja silnika

Wszystkie czynności, jakie mają na celu przedłużenie żywotności silnika najlepiej jest wykonywać w sezonie jesiennym, kiedy to zazwyczaj kończy się sezon intensywniejszego eksploatowania łodzi w naszym klimacie i kiedy może nawet będzie ona przebywała w stanie spoczynku przez kilka następnych miesięcy. Silnik można standardowo pokryć specjalnym środkiem konserwującym pamiętając o tym, że lepiej przylgnie on do jego powierzchni jeśli wcześniej go rozgrzejemy dając mu chwilę popracować. Warto też wymienić olej na nowy, a także dokładnie sprawdzić wnętrze silnika i usunąć z niego nagromadzone zanieczyszczenia, które osadzają się chociażby z mętnej wody.

Jeśli mamy wątpliwości, co do działania silnika, możemy zdecydować się na przeprowadzenie jego przeglądu. Powinien on być przeprowadzony pod kątem osoby doświadczonej, a w praktyce może się okazać, że taki przegląd potrwa nawet kilka godzin. Dzięki takiemu podejściu do pielęgnacji silnika będzie on mógł w nienaruszonym stanie przetrwać zimowy okres przestoju, aby potem można było naszą łodzią wyruszyć od razu, kiedy tylko rozpocznie się sezon wiosenny. Oczywiście, na wiosnę również warto wykonać kilka czynności pielęgnacyjnych, a także sprawdzić sprawność silnika zanim wyruszymy w pierwsze, długie trasy.