Żeglowanie- czy jest to łatwy sport i w jaki sposób można go uprawiać

łódka

Wyjazd na Mazury i pierwsze zetknięcie się z łodziami żeglarskimi często inspiruje do tego, aby w przyszłości móc samemu żeglować i czerpać z tego ogromną satysfakcję. Oczywiście, sport ten nie jest dla każdego, ale jeśli spodobają się nam rejsy po tamtejszych jeziorach, być może zainteresuje nas możliwość zdobycia patentu żeglarskiego. Taki patent można zdobyć zdając egzamin, do którego można się przygotować poprzez uczestnictwo w specjalnych kursach. Jest to jednak najlepsza odpowiedź na pytanie o to, jak zostać żeglarzem i jak żeglować bezpiecznie transportując łodzią nie tylko siebie, ale i inne osoby będące pasażerami.

Jakie umiejętności trzeba posiadać, aby żeglować?

Dokładnie zostało to określone w ustawie na podstawie której później odbywają się egzaminy umożliwiające zdobycie patentu żeglarskiego. Takie specjalne uprawnienie jest potrzebne w momencie, kiedy chcemy pływać jachtem żaglowym o długości kadłuba przekraczającej 7,5 m, ale też przy pływaniu jachtem motorowym, którego moc silnika przekracza 10 kW. W praktyce oznacza to, że jeśli chcemy żeglować w komfortowych warunkach i prowadzić łodzie standardowej wielkości- taki patent będzie nam potrzebny.

Gdzie można zrobić kurs?

To akurat nie jest trudne pytanie, gdyż wyspecjalizowane ośrodki zazwyczaj znajdują się w bliskim sąsiedztwie miejsc, w których można żeglować. Nie ma konieczności posiadania żadnego wcześniejszego przygotowania. Nie ma znaczenia ani wiek, ani płeć- liczy się tylko motywacja do tego, aby faktycznie w sposób profesjonalny umieć żeglować. W standardowym trybie, jaki oferuje większość ośrodków szkoleniowych, kurs rozłożony jest na okres dwóch tygodni, można więc wykonać go przebywając w danej miejscowości podczas swojego urlopu czy wakacji. Czasem jednak, kiedy naglą nas terminy, można też skorzystać z wersji przyspieszonej, która zakłada ukończenie kursu w czasie 7 dni. Ważne, żeby wcześniej zapoznać się z teorią, która będzie nam potrzebna podczas zdawania egzaminu, zwłaszcza, jeśli będziemy chcieli cały kurs przejść w trybie przyspieszonym. Wówczas łatwiej będzie się nam skupić na praktycznych umiejętnościach, kiedy już zaznajomimy się z teorią- materiały są udostępniane kursantom odpowiednio wcześniej.

Ale czy szkolenie jest konieczne?

Dużo się mówi o kursach i szkoleniach przygotowawczych, trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że nie są one obowiązkowe. Sporo osób i tak z nich korzysta, gdyż zwiększa to ich możliwości lepszego poradzenia sobie na egzaminie. Prawnie jednak nie trzeba mieć ukończonego kursu, aby móc podejść do egzaminu. Kolejną rzeczą, którą warto wiedzieć jest fakt, że patent posiada określone stopnie. Pierwszy egzamin, z jakim się zetkniemy umożliwi nam uzyskanie patentu na żeglarza jachtowego. Drugim stopniem jest patent jachtowego sternika morskiego. Ostatnim jest kapitan jachtowy. O ile uzyskanie patentu pierwszego stopnia nie jest aż tak wymagające, już przy drugim stopniu poziom trudności bardzo mocno wzrasta. Dlatego też dla przeciętnego żeglarza ten pierwszy stopień powinien być w zupełności wystarczający.